Nie je koža ako „koža“

Prava hovadzia koza - Nie je koža ako „koža“

Technológie v tejto dobe napredujú tempom, ktoré nestíha nikto z nás vnímať. Vymoženosti a možnosti sú už prakticky neobmedzené. Ako však v tejto dobe plnej dokonalých napodobenín ešte rozoznať „pravosť“?
Určite každý z nás sa v živote stretne s koženými výrobkami, či už ide o aktovky, kabelky, ruksaky, topánky, opasky či iné doplnky. Tak ako hovorí titulok, nie je koža ako koža. Existuje mnoho dokonalých napodobenín kožených povrchov. Samozrejme hlavne staršie generácie vedia, že sa nič nevyrovná kvalitnej hovädzej koži.
Firma Vega Liptovský Mikuláš sa venuje výrobe z kože už vyše 25 rokov. Napriek moderným tendenciám v rámci úspory nákladov na výrobu použiť kožené napodobeniny, firma Vega počas celej svojej výroby využíva tradične, kvalitné hovädzie usne a overenú dlhoročnú kvalitu.
Ako však zistiť, overiť pravosť tvrdenia? Mnoho firiem a predajcov na Slovensku sa v popise produktu pohráva so slovíčkami, nazýva výrobky „z pravej kože“, prípadne „z kože“ aj také, ktoré sú vyrobené umelými náhradami s ďaleko horšími vlastnosťami aké hovädzia koža poskytuje. Pojem „EKO koža“ je využívaný len v poslednej dobe vďaka „EKO“ a „BIO“ boomu. Každopádne sa jedná o klasickú umelinu s označením PU a reliéfom reálnej kože pre čo najvernejšiu podobu. Bohužiaľ takéto materiály nie len že nemajú vlastnosti hovädzej kože ako pevnosť v ťahu, ohybe, trvácnosť, odolnosť voči zmene teplôt, ale často krát môžu byť vďaka použitým chemikáliám a farbivám zdraviu nebezpečné. Mnoho zákazníkov zistilo vďaka lacnejším materiálom, aký priebeh majú rôzne kožné reakcie na tele, prípadne aké je ľahké zafarbiť si pokožku či oblečenie nekvalitným spracovaním a farbením.

Ako ale takýmto problémom predísť? Na základe vyjadrenia od firmy Vega Liptovský Mikuláš, je to ťažké, avšak nie nemožné. Odborníci a ľudia ktorý sa vyznajú vedia rozlíšiť kožu na základe vône, štruktúry či výsledkov opaľovania. Každopádne takýchto odborníkov je veľmi málo. Aby ale výrobcovia a dodávatelia uľahčili zákazníkom voľbu, mali by mať svoje výrobky overené a certifikované, minimálne teda použitý materiál, ako tvrdí majiteľ koženej galantérie Vega Liptovský Mikuláš. „Náš materiál dobre poznáme, stojíme si za jeho kvalitou a vieme ju samozrejme aj preukázať. Ide o taliansku triesločinenú/ chromočinenú hovädziu kožu / väčšinou zo zvierat z Francúzskych a Talianskych chovov. Spĺňa podmienky stanovené normou Europskej unie REACH pre zdravotnú nezávadnosť výrobkov uvádzaných na trh EU. Useň je v súlade s technickou normou a vyhláškou MH SR č. 635/2005 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o požiadavkách na bezpečnosť textilných vlákien a priadzí, textilných, usňových a odevných výrobkov z textilu a usne určených na priamy styk s pokožkou v z.n.p. Taktiež je certifikovaná priamo od výrobcu s prehláseniami o zhode ES a certifikovaná CE známkou.” Toto sú najúčinnejšie spôsoby, a ak predajca tvrdí, že jeho tovar je z hovädzej kože, mal by vedieť preukázať pravosť tohto tvrdenia každému zákazníkovi, tak ako firma Vega Liptovský Mikuláš