Prečo zvoliť ochranný respirátor triedy KN95 (N95/FFP2)

Prečo zvoliť ochranný respirátor triedy KN95 (N95:FFP2)

Prečo zvoliť ochranný respirátor triedy KN95 (N95/FFP2)

V novej výskumnej štúdii vedci z University of New South Wales (UNSW) a pekingského CDC ukázali, že respirátory N95 chránia sestry a lekárov pred bakteriálnymi patogénmi a tiež pred duálnymi bakteriálnymi a vírusovými infekciami dýchacích ciest.

„Keď uvažujeme o infekčných ohniskách v nemocniciach a zdravotníckych pracovníkoch, myslíme na chrípku a iné vírusy,“ uviedla vedúca výskumníčka, profesorka Raina MacIntyre z UNSW. „V nemocniciach boli dobre zdokumentované aj ohniská bakteriálnych infekcií, ako je čierny kašeľ, legionela a mykoplazma. O bakteriálnych respiračných infekciách ako o zdravotnom riziku pri práci pre zdravotníckych pracovníkov je nízka informovanosť a len veľmi málo štúdií v tejto oblasti. “

Novým zistením štúdie uverejnenej v časopise Preventive Medicine bolo, že bakteriálna infekcia je u ZP bežná s príznakmi respiračného ochorenia. Toto nebolo predtým všeobecne uznávané ani akceptované. Štúdia ukázala, že respirátory N95 významne znížili riziko bakteriálnej infekcie o 62% v porovnaní s ne-použitím ochranného chirurgického rúška a o 46% v porovnaní s chirurgickými rúškami. Použitie chirurgických masiek významne neznížilo riziko v porovnaní so žiadnymi maskami.

túdia dodáva váhu predchádzajúcemu výskumu, ktorý naznačil, že respirátory N95 poskytujú lepšiu ochranu dýchacích ciest ako obyčajná chirurgická maska ​​pre zdravotníckych pracovníkov, čo je nález, ktorý je v lekárskej komunite stále predmetom sporu.

Respirátory N95 sú navrhnuté tak, aby blokovali najmenej 95% vzdušných častíc, ale veľa ZP ich považuje za nepohodlné. Chirurgické masky sú pohodlnejšie, ale nefiltrujú častice, hermeticky sa neobopnú okolo tváre ako práve N95 respirátor.

Rozhovor pre média poskytol: profesor Raina MacIntyre, SPHCM, UNSW Medicine.

Zdroj na vyššie spomínanú odbornú študiu: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0091743514000322

 

KN95 ochranný respirátor spĺňa normy 2. stupňa filtrácie N95 (resp. KN95, čo je zahraničný ekvivalent európskej normy FFP2). Respirátor prešiel prísnym mikrobiologickým rozborom, na základe ktorého je výsledná účinnosť filtrácie 0.3 mikrometrových častíc je až na úrovni 95.68%.

Bežné lekárske rúška neposkytujú dokonalú ochrana pred škodlivými mikročasticami, ktoré sa dostávajú do vášho organizmu zo vzduchu.

Použitie respirátora triedy KN95 (FFP2):

  • Brúsenie, rezanie, vŕtanie, frézovanie – skla, živice, laminátu, betónu…
  • Zváranie – nerezovej ocele alebi hliníka
  • Manipulácia s azbestom, olovom, sadzami, cementom a lepidlami
  • Vypratávanie povál – prach, roztoče, plesne
  • Inštalácie minerálneho skleného vlákna
  • Kontakt s alergénmi, vírusmi (korona vírus, vtáčia chrípka, influenza…), baktériami, peľ, srsť zvierat, plesne, roztoče
  • Kovovýroba, stavbárske práce