Fidget spinner či finger spinner?

Fidget spinner či finger spinner?

Určite ste už počuli od fidget spinner. Ak nie, tak vám to predstavíme. Je to momentálne najväčší hit hlavne u školákov, ktorí si túto malú vecičku krútia medzi prstami. Ak si myslíte, že to je hlúposť a zbytočne vyhodené peniaze, tak nemáte pravdu. Samozrejme, slúži to aj ako hračka na zábavu, ale má to aj väčší význam. Po pár otočkách vás to dokáže maximálne ukľudniť a vy sa s tým môžete „zabávať“ kedykoľvek. Je totiž malý, ľahký a ľahko ho schováte do kabelky či do vrecka.

V podstate fidget spinner nie sú úplnou novinkou. Už v polovici 90. rokov minulého storočia túto vecičku používali hlavne autisti alebo ľudia, ktoré trpia poruchou pozornosti a hyperaktivitou. Podľa terajších prieskumov ňou trpí až 7 percent detí.

V USA je táto vvecička veľmi obľúbená, keďže je tak vyhľadávaná, že pomaly prekoná počet hľadaní Donalda Trumpa na Google. V americkej verzii Amazonu fidget spinner zabral 18 z 20 miest v rebríčku najpredávanejších hračiek a hier. Za neuveriteľné 3 mesiace počet nákupov narástol o 2 tisíc percent. V priemere jeden spinner stojí 10-15 dolárov, tie drahšie, kvalitnejšie a prepracovanejšie aj 40-50 dolárov.

Zaujímavosťou je, že k tomuto produktu sa nikto nehlási. Pred 20 rokmi si patent mala pridať Catherine Hettinger, no v súčasnej dobe sa k tomu nikto nehlási a preto ich vyrába hocikto. V niektorých školách je to dokonca zakázané, keď to učiteľov ruší pri vyučovaní, no onedlho sa opäť vrátia k svojím majiteľom, keďže pomaličky končí školský rok.

Pridaj komentár